9 Ağustos 2015 Pazar

Ahşap Boyama

Herkese Merhaba ! 
Okul yoğunluğundan paylaşmaya fırsatım olmayan etkinlikleri tatilde paylaşacağım. Önceliği  çocuklarımın minik ellerinden çıkmış azıcık  da benim rötuşlarımın bulunduğu  anneler günü  hediyemize vereceğim.
Bu sene annelerimiz için bir tepsi hazırladık. Sağ olsun sınıf  anneme yapacağımız sürprizi anlatmamla maddi kaynakları hazırlaması, gidip ahşap boyama ile ilgili malzemelerin satıldığı mağazayla anlaşması bir oldu. Şu sınıf anneleri benim elim kolum oluyor bir yıl boyunca =))Ahşap boyama çocuklarım için değişik bir deneyim oldu.


Okulda bulunan boya önlüklerini sınıf mevcuduna yetmeyince bizde büyük boy çöp poşetlerinden boya önlüğü yaptık. Çöp poşetlerini masaların üzerine de örtüp bantladık ve böylece sıralarımıza zarar gelmesini önledik.Tepsilerimiz biraz büyük olduğu için bir masaya üç kişi sığdırabildim. 22 kişi olunca masaya oturanlar çalışmaya başladı. Açıkta kalanlarda meraklı gözlerle çalışanları izleyip bir ana önce sıranın onlara gelmesini beklediler.
Birinci katı bitirenleri dinlenmeye alıp tepsi boyamayan meraklı meraklı sırasını bekleyenleri oturttum. Tepsileri iki kat boyadık. Birinci kattan sonra bir gün kuruması için bekledik. İşin uzmanı 20 dk nın yeterli olacağını söyledi ama bir gün için bu kadar çalışma yeter dedik ve ertesi gün çalışmak üzere kaldırıp öğlenci şube için sınıfı temizledik.


İkinci katta rötuş gerekenlere azıcık dokunuşlar yaptık :))) Stajyerim olmasaydı tek başına başa çıkmak zor olurdu ve sınıf annesini yardıma alırdım ama  bu seneki sınıf annem stajyerin sayesinde benden kurtuldu.:))


Benim çocukluğumda dövmeli sakızlar vardı. Çıkan dövmeyi istediğimiz yere yapıştırıp sonra ıslatıp iyice üstüne bastırırdık.Üzerindeki kağıdı çıkardık mı dövmemiz hazırdı. Tabiiii kanserojen madde içeriyor diye annem izin vermez bizde gizli gizli yapmaya çalışırdık. Neyse işte kuruyan tepsilere de aynı bu dövme mantığı ile hazırlanmış desenleri aktardım. Bunları da çocuklarıma yaptırmak isterdim fakat işin uzmanı desen dışına suyu kaçırmamaya dikkat edin deyince onca emeği tehlikeye atamadım. Desen aktarması bitince de tepsinin kenarlarına yaldızlı boyadan pıt pıt yaparak sünger yardımıyla dokundurdum.


Sprey vernikle de vernikleyip hediyemizi tamamladık. Biz ahşap boyama yaparken çok eğlendik. Keyifli bir çalışma oldu bizim için. Maddi olanakları olmayan okullarda da mandallarla, tahta dil baskı çubuklarıyla peçetelik, çerçeve, kalemlik vs yaparak sizde bu deneyimi çocuklarınıza yaşatabilirsiniz.

İyi Çalışmalar
  Mutlu Kalın  =)


Yorum Gönder